Kilkaset dzieci z Choroszczy szukało duchów historii

W dniu 21 czerwca 2022 r. ponad 200 uczniów Szkoły Podstawowej w Choroszczy, pod opieką swoich nauczycieli, rozwiązywało zagadki i odwiedzało miejsca ważne dla historii Choroszczy i szukało Skarbu Ducha Rodu Branickich biorąc udział w grze miejskiej „Duchy Historii”.

W tym dniu Choroszcz stała się olbrzymią planszą do gry, a poruszanie się po niej ułatwiały mapy, karty do gry i wskazówki przygotowane przez organizatorów. W trakcie wydarzenia uczestnicy w poszukiwaniu skarbu musieli odnaleźć wskazane obiekty i odpowiedzieć na pytania, które były przepustką do dalszych etapów gry. Nie było to łatwe zadanie, gdyż miejsca oznaczono na historycznej mapie Choroszczy sprzed przeszło 60 lat. Dodatkowo część zadań wymagała złamania szyfru, a do jego odkrycia należało odnaleźć w terenie sekwencje znaków umieszczonych na zabytkowych obiektach. 

Wśród najlepszych rozlosowane zostały gry planszowe, uzupełnione o gadżety przygotowane przez Urząd Miasta w Choroszczy. Dodatkowo każdy z uczestników otrzymał słodki poczęstunek.

Warto przy okazji wspomnieć, iż z „Duchami Historii” będzie mógł zmierzyć się każdy chętny, gdyż organizatorzy opublikowali na stronie http://choroszczminiona.pl/duchy-historii materiały do samodzielnego wydrukowania i zabawy.

Grę miejską „Duchy Historii” zaprojektowała Choroszcz Miniona, patronatu merytorycznego i organizacyjnego udzieliło Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, a partnerem wydarzenia jest Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy. Inicjatywa dofinansowana została w ramach projektu „Podlaskie Lokalnie Nowe FIO 2021-23” ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Nowe FIO na lata 2021-2030.

Leave a Comment