Pożegnanie Sztetla

Najbliższa środa, 2 listopada 2022 r. to 80. rocznica smutnego wydarzenia, które znacząco wpłynęło na losy Choroszczy. 2 listopada 1942 roku niemieckie formacje okupacyjne, realizując akcję likwidacji tzw. małych gett, wywiozły do obozu zagłady w Treblince ludność żydowską z Choroszczy, liczącą wówczas około 500 osób. Tego dnia siłą wyrwano z tożsamości lokalnej istniejącą od setek lat kulturę i obrzędowość naszych sąsiadów – choroszczan wyznania mojżeszowego.
✅ Spotkajmy się w Dzień Zaduszny o godzinie 16:00 na choroszczańskim rynku, aby uczcić ich pamięć. Właśnie stąd, 80 lat temu, choroszczańscy Żydzi wyruszyli w ostatnią drogę. Na pamiątkę tego smutnego wydarzenia odsłonimy kamienną tablicę oraz zapalimy świetlną drogę pamięci upamiętniającą choroszczańskie ofiary zagłady.
✅ Dwie godziny później, o  18:00, w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy odbędzie się koncert Alicji Grabowskiej pt.: „Nasza jest noc”, w czasie którego wybierzemy się w podróż utraconego świata przedwojennej muzyki tangowej polskich kompozytorów żydowskiego pochodzenia (m.in. Juliana Tuwima czy Henryka Warsa).
✅ Wstęp na oba wydarzenia jest wolny. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy na wydarzenia będące podsumowaniem projektu „Pożegnanie sztetla”, w ramach którego w ostatnim roku przybliżaliśmy historię Choroszczy i jej społeczności żydowskiej.
Fotografia na plakacie prezentuje Rodzinę Treszczańskich w drzwiach ich piekarni na Rynku w Choroszczy w okresie międzywojennym. Fotografia pochodzi ze zbiorów Archiwum Yad Vashem w Jerozolimie.
źródło: graf i zdjęcie Choroszcz Miniona

Leave a Comment