Choroszcz wyzwolona – relacja

Przez dwa dni obchodziliśmy 103. rocznicę wyzwolenia Choroszczy spod okupacji niemieckiej. W piątkowy wieczór, 18 listopada 2022 r. po kilkumiesięcznej przerwie miłośnicy historii regionalnej spotkali się w galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy na jubileuszowej, już XX Kawiarence Historycznej. Gościem był dr Marek Kietliński, dyrektor Archiwum Państwowego w Białymstoku.

Jest on znanym historykiem, archiwistą, członkiem zarządu białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Jest specjalistą w zakresie historii regionalnej, autorem wielu książek i artykułów, Rozpracował dzieje NSZZ „Solidarność” w północno-wschodniej Polsce oraz stan wojenny na Białostocczyźnie. Kilkakrotnie mieliśmy przyjemność spotykać się z Panem Doktorem w Centrum Kultury. 19 lat temu (2003 r.) na wernisażu wystawy Choroszczy Minionej a w 2015 roku (25 sierpnia) na sympozjum poświęconym I wojnie światowej. Niespełna dwa lata temu (21 września 2020) Marek Kietliński był gościem X Kawiarenki Historycznej i przybliżył nam tematykę września 1939 roku na Białostocczyźnie.

Tematem przewodnim, integralnie związanym z tegorocznymi obchodami, była „Choroszcz 1919”. Przybyłych uczestników tej „biesiady historycznej” powitała Izabela Dąbrowska, dyrektor M-GCKiS w Choroszczy. Postać prelegenta przedstawił i spotkanie prowadził Józef Waczyński, prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy. Na wstępie skrótowo omówił drogi do niepodległości Choroszczy od III rozbioru Rzeczypospolitej (1795 r.) do okresu I wojny światowej. Dr M. Kietliński zapoznał zebranych ze stanem źródłowym dotyczącym I wojny światowej na Białostocczyźnie. Omówił on działania wojenne w naszym regionie na przełomie 1918 i 1919 roku ze szczególnym uwzględnieniem Białegostoku i Choroszczy. Wywiązała się ożywiona dyskusja, w której głos zabrali m.in. Jakub Bobrowski, Henryk Zdanowicz, Jacek Romanowski i Józef Waczyński.

W dniu następnym (sobota 19 lutego) w galerii Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu odbył się wernisaż wystawy „Choroszcz Miniona – wystawa fotografii”. Na tej ekspozycji zaprezentowane zostały znikające pejzaże dawnej Choroszczy, utrwalone na kadrach obiektywu. Zdjęcia zostały udostępnione przez miłośników portalu Choroszcz Miniona, który stworzył i administruje Jakub Bobrowski. Na wernisażu głos zabrali: Robert Wardziński, Burmistrz Choroszczy, Izabela Dąbrowska, dyrektor M-GCKiS, Józef Waczyński, prezes zarządu TPCh. Jakub Bobrowski przybliżył historię tworzenia tej fotograficznej ekspozycji oraz był przewodnikiem po tej wystawie.

Następnie uczestnicy wernisażu udali się do choroszczańskiego kościoła parafialnego pw. św. Jana Chrzciciela i Szczepana Męczennika na Mszę św., celebrowaną przez ks. Andrzeja Szczepańczyka. Asystę Mszy św. pełnili członkowie Rycerstwa Niepokalanej, Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Obecne były poczty sztandarowe z jednostek OSP z Rogówka i Pańk.

Dalsza część uroczystości odbyła się na Rynku 11 listopada. Została ona skrócona do niezbędnego minimum z uwagi na niesprzyjającą tego dnia pogodę. Przed Pomnikiem Niepodległości przybyłe delegacje złożyły wieńce i kwiaty oraz zapalone zostały Znicze Pamięci. Hołd Bojownikom Niepodległości oddała również delegacja Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy w składzie: Anna Dąbrowska-Czochańska, Halina Wasiluk i Józef Waczyński.

Fotorelacja: Tomasz Adamski

XX Kawiarenka historyczna spotkanie z dr Markiem Kietlińskim – dyrektorem Archiwum Państwowego
w Białymstoku. Nagranie wykonano 18 lutego 2022 roku.

Leave a Comment