Wydarzenia związane z 2 i 3 maja. Zapraszamy!

Zapraszamy serdecznie na wydarzenia związane ze świętami majowymi. Nasze Towarzystwo aktywnie uczestniczy w organizacji tych obchodów. Zapraszamy serdecznie do udziału w wydarzeniach, szczególnie na XXI Kawiarenkę Historyczną, która odbędzie się 3 maja 2022 roku o godzinie 15:45 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Choroszczy.

2 maja – Święto Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

„*o godz. 15.00 instruktorzy Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zapraszają na warsztaty pt. „Biało-czerwone kotyliony”. Podczas spotkania uczestnicy, pod opieką instruktorki M-GCKiS – Katarzyny Magdziak, z przygotowanych materiałów wykonają biało-czerwone znaki patriotyczne, które następnie zostaną wykorzystane podczas tegorocznych uroczystości patriotyczne. Kto może wziąć udział w warsztatach? Każdy! Zapraszamy całe rodziny, dzieci, młodzież, a także osoby dojrzałe i seniorów. Miejsce: M-GCKiS w Choroszczy.

* o godz. 17.00 odbędzie się Marsz z Flagą, który przejdzie ulicami miasta Choroszcz. Start – to siedziba M-GCKiS w Choroszczy i pl. dr. Z. Brodowicza, a następnie przemarsz skieruje się na ulice: H. Sienkiewicza, Powstania Styczniowego, A. Mickiewicza – by ostatecznie zakończyć swój bieg na Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Na Marsz z Flagą zapraszamy wszystkich Mieszkańców, a także Gości Gminy Choroszcz: dzieci, młodzież, osoby dorosłe i seniorów. Zachęcamy, by tego dnia cała Gmina Choroszcz stała się biało-czerwona: poprzez nasze stroje, niesione flagi i sztandary. Zapraszamy gorąco!

* o godz. 19.00 zapraszamy wszystkich na ognisko integracyjne, które odbędzie się na Błoniach Jana Pawła II w Choroszczy (teren za kościołem pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy). Zachęcamy, by wspólnie spędzić czas rekreacyjnie: przy kiełbasach, w piknikowej atmosferze. Wszak święta patriotyczne to także luźne, niezobowiązujące aktywności. Zapraszamy!

3 MAJA – Święto Konstytucji 3 maja.

* o godz. 11.00 Msza Święta za Ojczyznę – odbędzie się w Kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy.

* o godz. 12.00 (tuż po Mszy) odbędą się główne uroczystości związane z 231. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Po krótkich przemówieniach historycznych, opisujących przeszłe wydarzenie, ale także interpretujących je w kontekście naszej współczesności, nastąpi uroczyste złożenie wieńców oraz zapalenie zniczy pod Pomnikiem Niepodległości na Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Na zakończenie zapraszamy wszystkich, by wspólnie wykonać pamiątkowe zdjęcie.

* o godz. 15.00 Zespół „Rytmy Czasu”, kierowany przez Jerzego Tomzika i działający przy M-GCKiS w Choroszczy, zaprasza na koncert patriotyczny. W repertuarze znajda się utwory znane z polskiej estrady, m.in.: „Czym ojczyzna jest?” – wykonywany przez Marka Grechutę, „Gołębi song” z repertuaru Jacka Cygana czy Maryli Rodowicz; będzie też można usłyszeć patriotyczną pieśń „Mazurek 3 Maja”. Minikoncert  „Rytmów Czasu” z pewnością będzie czasem wartościowym – będzie spotkaniem z wysokiej jakości sztuką muzyczną. Na koncert zapraszamy wszystkich bez wyjątku: młodych i dojrzałych, rodziny, grupy przyjaciół i osoby indywidualne. Wstęp na koncert – wolny. Miejsce: M-GCKiS w Choroszczy.

* ok. godz. 15.45 – tuż po koncercie – odbędzie XXI Kawiarenka Historyczna. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy – Józef Waczyński przypomni zgromadzonym akt uchwalenia na Zamku Królewskim w Warszawie, pierwszej w Europie i drugiej na świecie – Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Opis historyczny zrelacjonuje fakty z przeszłości, lecz także będzie refleksją nad znaczeniem 3-Majowej Konstytucji we współczesności. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych: miłośników i pasjonatów historii, tych zaangażowanych, jak i mniej włączonych w zagadnienia historyczne. Warto znać historię i przeszłość – bowiem wiedza o dawnym pozwala lepiej widzieć i rozumieć teraźniejszość oraz przygotować się na przyszłość. Zapraszamy! Miejsce: M-GCKiS w Choroszczy.

* o godz. 17.00 zapraszamy na mecz piłkarski w stylu retro. Naprzeciwko siebie, w charakterystycznych przedwojennych strojach sportowych, staną piłkarze-rekonstruktorzy: Strzelec Choroszcz oraz Jagiellonia Białystok. Dla obu drużyn będzie to mecz towarzyski, spotkanie o charakterze patriotycznym, lecz także sprawdzian przed najbliższymi meczami w Krajowej Retro Lidze (przypominamy: 7 maja Strzelec zagra z Czarnymi Lwów z Wałbrzycha). Miejsce: Stadion Miejski w Choroszczy.

Organizatorzy: Gmina Choroszcz, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość „Skała”, Koło Emerytów, Inwalidów i Rencistów nr 15 w Choroszczy, LZS Korona Choroszcz.”

źródło: M-GCKiS w Choroszczy

Leave a Comment