„Z historią w tle” – wyjazd w ramach 41. Dni Choroszczy

Niedziela była trzecim i ostatnim dniem 41. Dni Choroszczy, organizowanych pod patronatem Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego.
 
Jedną z takich atrakcji był wyjazd szkoleniowo-turystyczny, wycieczka autokarowa pod hasłem „Z historią w tle”. Jej organizacyjnym komandorem był Przemysław Sianko (M-GCKiS), merytorycznym przewodnikiem Józef Waczyński (TPCh) a kierowcą autokaru firmy Biacomex Łukasz Pietrzak.
 
Start nastąpił z Placu Brodowicza przy Pomniku ofiar II wojny światowej. Kolejnym punktem był cmentarz jeńców wojennych z lat 1941-1944. Uczestnicy tej wycieczki zatrzymali się przy Pomniku w Żółtkach z 1855 r. nawiązującym okolicznościowymi tablicami do odzyskania niepodległości przez Polskę w latach 1918-1920 i obroną odcinka Żółtki we wrześniu 1939 roku. Miejscem szczególnym był pomnik trzech choroszczan, straconych 24 czerwca 1941 roku przez żołnierzy sowieckich, zlokalizowany przy d. szosie warszawskiej w kolonii Żółtki. Kolejnym etapem był obelisk, zlokalizowany przy Szkole Podstawowej w Złotorii, związany z potyczką 4. artylerii konnej Józefa Bema z artylerią carskiej gwardii (21 maja 1931) w powstaniu listopadowym. Następnym etapem wycieczki był pomnik Ofiarom Faszyzmu w lesie nowosielskim pod Fastami, gdzie zostało zamordowanych kilka tysięcy mieszkańców naszego regionu, w tym około pół tysiąca pacjentów szpitala psychiatrycznego w Choroszczy.
 
Przed każdym Miejscem Pamięci Narodowej uczestnicy tej turystycznej wyprawy zapalili Znicze Pamięci i modlili się, oddając hołd poległym i pomordowanym mieszkańcom tych ziem. Końcowym etapem było spotkanie integracyjne przy pieczonych kiełbaskach w Kolonii Dzikie w gościnnych progach Adama Mikutowicza.
 
Organizatorami tego szkoleniowego wyjazdu było Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy i Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy
 
Fotorelacja: Tomasz Adamski
Tekst: J.W.

Leave a Comment