Powstańcze echa. Choroszcz, styczeń 2024 r.

22 stycznia br. minęła 161. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Mieszkańcy Choroszczy i okolic tradycyjnie brali udział w kilkudniowych uroczystościach poświęconych temu bohaterskiemu zrywowi.

Zawody Strzeleckie

Już w piątek 19 stycznia br. w choroszczańskiej strzelnicy, prowadzonej przez Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość Skała, która korzysta z gościnności Szkoły Podstawowej, odbyły się Zawody Strzeleckie dla uczczenia 161. rocznicy wybuchu styczniowej insurekcji. Strzelnica ta prowadzi profesjonalne szkolenia strzeleckie z karabinu i pistoletu pneumatycznego, a jednym z instruktorów Strzelectwa Sportowego jest kpr. rez. Piotr Waczyński, radny Rady Miejskiej w Choroszczy. Należy podkreślić, że dzięki dotacji Urzędu Miejskiego i Gminy Choroszcz oraz pracy społecznej Instruktorów Strzelectwa Sportowego zajęcia są bezpłatne.

W zawodach, w których wzięło udział ponad 30 osób, była rywalizacja w trzech kategoriach: do lat 13 (Karabinek z podpórką), powyżej 13 lat (postawa stojąca) oraz pistolet. W najmłodszej kategorii wiekowej (karabinek ), w której wzięło udział 6 osób, zwyciężył Eryk Drozdowski (99) przed Sabiną Bereziecką (99) i Hanią Moroz (92).

W kategorii ponad 13 lat (karabinek) wśród 20 uczestników I miejsce zajęła Sabina Bereziecka (83) II – Adam Malinowski (81) a III – Emilia Malinowska (73).

Rywalizację w pistolecie wygrał Piotr Roszkowski (86) przed Adamem Malinowskim (85) i Michałem Krysiewiczem (83).

Źródło: FB Strzelnica Pneumatyczna w Choroszczy

Powstańcza Kawiarenka

W ramach obchodów 161. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, organizowanych pod Patronatem Burmistrza Choroszczy, odbyła się XXVI Kawiarenka Historyczna. W sobotni wieczór 20 stycznia br. w auli Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy zgromadziła się grupa miłośników historii regionalnej. Głównym punktem spotkania była projekcja filmu dokumentalnego „Śladami Powstania Styczniowego na Podlasiu” w reżyserii Lidii Trojanowskiej, w którym n ie zabrakło również choroszczańskich akcentów. Po filmie była okazja do dyskusji z Autorką tego filmu, którą prowadził dr Przemysław Sianko. Był też czas na kuluarowe rozmowy przy kawie i słodkościach z udziałem Burmistrza Choroszczy Roberta Wardzińskiego i Dyrektora M-GCKiS Izabeli Dąbrowskiej oraz członków Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość Skała i Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy. Pozwoliło to na przybliżenie uczestnikom tej Kawiarenki planów związanych z promocją choroszczańskich Miejsc Pamięci Narodowej ze szczególnym uwzględnieniem powstania styczniowego. Dotyczy to również promocji książki Henryka Zdanowicza „Zarys dziejów Powstania Styczniowego na obszarze między Surażem i Choroszczą”, wydanej przez Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu.

Obok Orła znak Pogoni

Główne obchody 161. rocznicy styczniowej insurekcji w Choroszczy odbyły się 21 stycznia 2024 roku. Mszę świętą za Powstańców w kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika celebrował ks. Andrzej Grajewski, który głosił również okolicznościową homilię.

Asystę Mszy św. pełnili członkowie i sympatycy Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy oraz harcerze którzy nieśli Dary Ołtarza. Na podkreślenie zasługuje udział pocztów sztandarowych, wystawionych przez 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego „Mścisława” z por. Pawłem Popławskim i jednostki OSP z Barszczewa, Choroszczy i Klepacz.

Po Mszy św. uczestnicy styczniowych obchodów udali się na MPN z 1863 r. zw. Szubienicą. W trakcie przejazdu oddano Hołd przy Mogile Powstańczej, miejscu straceń Ksawerego Markowskiego i innych powstańców. Uroczystości na „Szubienicy” prowadził Adam Kamieński, który powitał zgromadzonych.

Wśród uczestników uroczystości obecni byli przedstawiciele miejscowego samorządu z Robertem Wardzińskim, Burmistrzem Choroszczy, ks. Andrzej Grajewski, wikariusz choroszczańskiej parafii, Izabela Dąbrowska, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu, Paweł Myszkowski, radny Rady Miasta Białystok, Rafał Łada, radny Powiatu Białostockiego, kpt. Jacek Łabanowski z 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego „Mścisława”, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policja Państwowa ‘39 Anna Wonsewicz i Kamil Dębowski, harcmistrze: ks. dr Aleksander Dobroński i Andrzej Bajkowski, harcerze oraz liczne delegacje zakładów pracy i organizacji społecznych. Wartę Honorową przy Pomniku pełnili żołnierze 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego i 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego „Mścisława”.

Oficjalna uroczystość rozpoczęła się wciągnięciem flagi narodowej na maszt i wspólnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Okolicznościową refleksją, tematycznie związaną ze styczniową insurekcją, podzielił się Robert Wardziński, Burmistrz Choroszczy. Manifest Rządu Narodowego z 22 stycznia 1863 roku odczytał Józef Waczyński, prezes zarządu Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy a Apel Poległych prowadził kpr. rez. Piotr Waczyński, radny Rady Miejskiej w Choroszczy. Modlitwę Anioł Pański w intencji poległych powstańców zaintonował ks. hm dr Aleksander Dobroński, proboszcz parafii NMP Nieustającej Pomocy z Kozińc. W trakcie wspólnego śpiewania 161 razy zabrzmiał Dzwon Wolności, pochodzący z bogatych zbiorów śp. Jana Adamskiego. Następnie odbyło się uroczyste składanie wieńców, kwiatów oraz zapalenie Zniczy Pamięci przy Pomniku Powstania Styczniowego. Hołd przy Pomniku oddała również delegacja Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy.

Na zakończenie Adam Kamieński podziękował wszystkim za okazaną pomoc i obecność oraz zaprosił uczestników uroczystości na Powstańcze Ognisko.

Pyszny bigos, przygotowany przez Panie z Przedszkola Samorządowego im. Jana Pawła II w Choroszczy, serwowały Seniorki z Koła nr 15 w Choroszczy. Nie zabrało również okazji do okolicznościowych rozmów przy pieczonych kiełbaskach.

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Choroszczy serdecznie dziękuję wszystkim Organizatorom styczniowych obchodów.

Fotorelacja: Tomasz Adamski, Marta Śliwińska i M-GCKiS w Choroszczy

Powstańcze spotkanie

Warto było wybrać się w dniu 22 tycznia br. do białostockiego kina „Ton”, w 161. rocznicę wybuchu styczniowej insurekcji. Poniedziałkowy wieczór upłynął pod znakiem powstańczych filmów i promocji niezwykle interesującej książki Henryka Zdanowicza „Zarys dziejów powstania styczniowego na obszarze między Surażem i Choroszczą”.

Na początek była projekcja filmu dokumentalnego „Śladami Powstania Styczniowego na Podlasiu” w reżyserii Lidii Trojanowskiej, w którym nie zabrakło również choroszczańskich akcentów. Następnie odbyło się spotkanie z Henrykiem Zdanowiczem, autorem wspomnianego wyżej opracowania, które prowadził dr Przemysław Sianko.

Należy podkreślić, że do dnia dzisiejszego nie ukazała się pełna monografia powstania styczniowego w naszym regionie. Publikacja Henryka Zdanowicza powstała na bazie zachowanych archiwaliów rosyjskiej administracji wojskowej z okresu styczniowej insurekcji, głównie wileńskich. Zawarte w niej informacje rzucają nowe światło na wydarzenia z okresu powstania styczniowego, również z Choroszczy i okolic. Końcowym akcentem tej styczniowej „biesiady historycznej” była emisja filmu „Powstaniec 1863”, poświęconego bohaterskiemu polskiemu duchownemu, kapelanowi w randze generała, księdzu Stanisławie Brzósce. Główną rolę grał Sebastian Fabijański, obok którego wystąpili: Cezary Pazura, Daniel Olbrychski, Olgierd Łukaszewicz, Karolina Szymczak i wielu innych.

Serdecznie dziękuję Pani Lidii Trojanowskiej, Fundacji w Dobrym Tonie oraz Miejsko-Gminnemu Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy za możliwość uczestnictwa w tym kilkugodzinnym spotkaniu z Historią.

Fot. Józef Waczyński, materiały promocyjne

Leave a Comment