Święto Żołnierzy Niezłomnych

W piątek 1 marca br. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to polskie święto państwowe, ustanowione w 2011 roku, upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego podziemia, walczących po zakończeniu II wojny światowej o suwerenną i niepodległą Polskę.

Siedemdziesiąt trzy lata temu, 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostali rozstrzelani przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – prezes WiN ppłk Łukasz Ciepliński („Pług”, „Ludwik”) i jego najbliżsi wspóach.łpracownicy: Adam Lazarowicz, Mieczysław Kawalec, Józef Rzepka, Franciszek Błażej, Józef Batory i Karol Chmiel. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu.

W choroszczańskim kościele od 1994 roku umieszczona jest tablica wykonana z czarnego marmuru, poświęcona siedmiu żołnierzom Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, poległym i zamordowanym w latach 1945-1947. Są to: Marian Szafrański, Stanisław Raczkowski, Wacław Racin, Karol Borkowski, Karol Konopko, Edward Chaniewski, Stanisław Łotowski.

Na cmentarzu w Choroszczy znajduje się grób kapitana Zygmunta Zbigniewa Ziemięckiego h. Nieczuja, powstańca warszawskiego, odznaczonego Krzyżem Walecznych i Orderem Virtuti Militari, skazanego przez władze komunistyczne na wieloletnie więzienie.

1 marca br. gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Niezłomnych” odbędą się na cmentarzu w Izbiszczach, jedynej w gminie Choroszcz kwaterze poległych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

Na tej nekropolii znajdują się między innymi groby bohaterskich żołnierzy niezłomnych z tych terenów: Czesława Sucharskiego, Józefa Świrniaka, Kazimierza Kłoskowskiego, Szczepana Trypuza, Józefa Sokoła i Antoniego Bołtruczyka. Początek uroczystości o godz. 18.00. W programie uroczystości przewidziano symboliczne przejście uczestników z pochodniami, wystąpienie Grzegorza Krysiewicza, prezesa zarządu Stowarzyszenia Pamięć i Tożsamość „Skała” oraz złożenie wieńców i zapalenie zniczy. Organizatorami tych uroczystości są: Gmina Choroszcz, Parafia pw. Najświetszego Serca Pana Jezusa w Konowałach, Stowarzyszenie Pamięć i Tożsamość „Skała” oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy.

W dniu 1 marca br. oddajmy hołd Żołnierzom Wyklętym – Żołnierzom Niezłomnym, pomódlmy się w ich intencji, zapalmy znicze na ich grobach.

Fot. Archiwum TPCh, MGCKiS w Choroszczy, IPN

Leave a Comment